Poll results

Save to favorites
Add this poll to your saved list for easy reference.
Which of the Pack Size would you choose for Drum Sticks Maple 5A?
4 Responses to Option A
I don't know how quickly drum sticks can get worn, but I've owned 2 sets that just take up space now. I'd rather save the dollar and the space.
I would buy the 2-pack of drum sticks for $9.99 because drummers only use 2 drum sticks at a time, so the 3-pack wouldn't make sense unless the musician is prone to breaking drum sticks. Drummers do have different stick varieties and switch between them for different songs, but I image the average drummer would buy 2 at a time. I don't play drums, by the way.
This pack size has exactly what I need compared to the other option
I like it it sticks out more
46 Responses to Option B
B looks like the better deal.
I want to get more bang for my buck. Although a pack of three is less appealing than a pack of four.
I prefer the option B choice because the drum sticks are being sold for a lower unit price than the option A option.
I would choose option B because it is only one dollar more for another drumstick. It is a better deal.
I like the pack of three, it seems like I'm getting more this way, for only 1.99 more you get another one, that seems like a lot. and in general 2 of anything for 9 doesn't seem like much, but 3 for 10 does.
The deal for the 3 pack is much cheaper per pack total. It would be worth spending $1 for an entire extra pack.
It's a good offer, it gives you 1 more for 1 dollar more.
I chose option B because this seems like a better deal!
Just in case you break the stick, you have a extra on hand.
This seems like a much better value getting 3 for $10.99 so I would take that.
I think it is good to have an extra stick and this is a good value.
Option B seems like a better value. I can share maybe.
Definitely three because it's a good deal.
3 for 10.99 is clearly the better deal.
Option B is a better deal per drumstick.
It's only a dollar more for another one.
its much economical than other
I would always prefer B because it is a better price overall for each pair.
I chose the pack of three, because it offers a better economical deal for my money. The cost per drum sticks is much lower than the pack of two.
I picked B as my top choice as I feel like it's a better bargian for that
The value seems to be present in this product arrangement. I would prefer to have 2, but 3 isn't that more expensive at just one additional dollar.
I love this option more because it is a better value because the cost per item in ultimately less.
Having broken more than my fair share of sticks, I would definitely spend a dollar more to get another pair. No question.
Mathematically, it's a much better deal.
I chose B because it does not hurt to get an extra for $1.
B is the better deal
It's a much better value to get an additional one at that price, so if I needed some, I might as well get some that would last for a while.
I chose B because it costs less per drumstick.
If I was going to purchase this product, I think that 3 for $10.99 is a better deal. You get an extra product compared to Option A for an extra dollar which would be well worth it to me.
I chose B because I prefer to take advantage of cheaper unit prices whenever possible. If whatever I am buying is something I need multiple of, which this is the case, I always ensure to at least have a backup and be sure to plan ahead by taking advantage of deals.
A pack of 3 for a dollar more is a much better deal than 2 for 9.99
I would pick the second choice as it is a better deal for each one individually.
You get more in B and the price increase is negligible. I think this is an easy query.
this is just a much better deal than choice A. I think getting three sticks for a dollar more than you would get two sets of sticks is a great deal
I prefer choice B because it is a better deal.
I would have to select Option B it is such a better deal that I would not be able to pass it up Option A is basically 5 Dollars per drum stick while Option B is basically $3.66 for each drumstick, the value gained from buying Option B is so much better that I could not even consider Option A at any point, I would be happy I am basically getting an extra drumstick nearly for free by going with option B.
When I'm at the store, I tend to do the math on how much product I will get for a certain price. Option A offers 1 drum stick for $5 (after rounding), whereas option B offers 1 drumstick for $3.67. If the difference in price is fairly negligible ($1) and it means I will have to go to the store less often (saving gas and time), I will almost always go for the higher volume of product if the price per piece is less. B is the clear winner here for me.
It will cost less and an extra pair.
I would choose B because I think $1 more for a pack of 3 is worth it just in case I need it.
Of course I would upgrade the extra dollar for one more based on the price difference.
This is the clearly cheaper selection.
Option B is the better deal - each drumstick comes under $4. The individual units in Option A are almost $5.
i definitely would get the extra for only a $1 more. IT just makes sense
B is the better deal for unit/price ratio. I would rather spend only a dollar more to get a whole other drum stick.
Option B sounds like a better deal because it's three for only one dollar more compared to getting two of them.
This seems like it would be the best deal between the two options, as I'm getting an extra item for just one more dollar.
Explore who answered your poll
Analyze your results with demographic reports.
Demographics
Sorry, AI highlights are currently only available for polls created after February 28th.
We're working hard to bring AI to more polls, please check back soon.